Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 9588
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O Karcie Praw Rodziny

Sobota, 5 października 2019, 8:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 października 2019, 10:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O Karcie Praw Rodziny
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (4 października 2019 r.) na Placu Ratuszowym odbyło się spotkanie z przedstawicielami prawicy, którzy zachęcają do uchwalenia Samorządowej Karty Praw Rodziny. W konferencji prasowej wzięli udział: Józef Rypiński – jeleniogórski radny, Jerzy Kwaśniewski – prezes Ordo Iuris oraz Paweł Kwaśniak – koordynator KPR.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry projekt radnych Prawa i Sprawiedliwości dotyczący Karty Praw Rodziny został odesłany do konsultacji w komisjach stałych. Politycy prawej strony sceny politycznej liczą, że uda się ją uchwalić ponad politycznymi podziałami.

Ta karta nie zawiera żadnych kontrowersyjnych przepisów - jest tylko uświadomieniem wszystkich przepisów regulujących kwestie sporne - mówił Józef Rypiński z Solidarnej Polski.
W czasie, kiedy w wielu miastach Polski odbywa się ideologiczna wojna wokół deklaracji LGBT plus, koalicja blisko 20 organizacji prorodzinnych proponuje samorządom kartę, która potwierdza konstytucyjne prawa - pierwszeństwo wychowawcze rodziców, zasadę wsparcia dla rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa. Proponuje, aby samorządy uwzględniały na pierwszym miejscu interesu rodziny przy stanowieniu nowego prawa. Pojawiają się konkretne postulaty, jak katalog organizacji społecznych, które funkcjonują w szkołach, aby rodzice mogli podejmować świadomą decyzję, do jakich programów zapisują swoje dzieci. Jest propozycja, aby powołać Rzecznika Praw Rodziny. To propozycja promowania przedsiębiorców, którzy mają ofertę prorodzinną, a także szkolenia dla pracowników opieki społecznej, urzędników gminnych i powiatowych, aby na pierwszym miejscu uwzględniali interes utrzymania rodziny w całości - tłumaczył Jerzy Kwaśniewski, adwokat, prezes Ordo Iuris.

Do tej pory Kartę Praw Rodziny przyjęło 17 samorządów w Polsce i jak zapewniają inicjatorzy, jest ona dokumentem elastycznym, który w zależności od potrzeb można modyfikować, zmieniać.

Zaczęliśmy działania promocyjne wiosną i od tego czasu 17 samorządów przyjęło kartę. To są małe gminy jak Radzyń Podlaski, miasta jak Biała Podlaska, Dębica i Przasnysz oraz kilka samorządów powiatowych - szczególnie w województwie łódzkim, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - wymieniał Paweł Kwaśniak, koordynator wdrażania Samorządowej Karty Praw Rodzin, który liczy, że Jelenia Góra będzie pierwszym samorządem na Dolnym Śląsku, który przyjmie kartę.

Przedstawiciele prawicy odwiedzili również Zgorzelec, Nowogrodziec czy Bolesławiec. Jak zapewnia koordynator, nie brakowało samorządów, które ponad politycznymi podziałami przyjęły dokument.

Z inicjatywą przyjmowania karty wychodzą radni o różnych poglądach - zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, ale np. w Rawie Mazowieckiej z inicjatywą wyszedł starosta i większość jest w Polskiego Stronnictwa Ludowego - dodał J. Kwaśniak.

Twoja reakcja na artykuł?

6
24%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
2
8%
Smuci
2
8%
Złości
13
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
533
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
D–Day na kowarskiej starówce
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Ciekawe miejsca
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group