Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 11145
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rodzaje laserowej korekcji wzroku – która metoda jest najskuteczniejsza?

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024, 16:52
Aktualizacja: 22:53
Autor: ts
Polska: Rodzaje laserowej korekcji wzroku – która metoda jest najskuteczniejsza?
Fot. ts
Laserowa korekcja wzroku jest powszechnie wykonywana u Pacjentów między 21. a 60. r.ż. Różne metody zabiegowe pozwalają usunąć wady refrakcji, takie jak: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Lekarz daną technikę indywidualnie dla każdego przypadku. Chcesz skorygować wadę wzroku jedną z metod chirurgii refrakcyjnej? Dowiedz się, na czym polega technika FemtoLASIK, EBK, PRK i Lentivu®, zanim odwiedzisz gabinet specjalisty.

Powierzchniowe i głębokie metody laserowej korekcji wzroku
Uogólniając, laserowa korekcji wzroku polega na bardzo precyzyjnym modelowaniu powierzchni rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do gałki ocznej, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Np. u osób z nadwzrocznością lekarz uwypukla rogówkę, a u osób z krótkowzrocznością – spłaszcza rogówkę. Z kolei przy zdiagnozowanym astygmatyzmie – lekarz wyrównuje rogówkę laserem excimerowym. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, jest to procedura chirurgii jednego dnia i trwa do 20 minut. Przed modelowaniem rogówki lekarz podaje do oczu krople znieczulające, co sprawia, że korekcja wady refrakcji jest praktycznie bezbolesna.
Chcesz odzyskać ostrość widzenia i nie wiesz, jaką technikę zabiegową wybrać? Jeśli chodzi o dostępne rodzaje laserowej korekcji wzroku, możesz skorzystać z jednej z poniższych (powierzchniowych i głębokich) metod:
• PRK (photorefractive keratectomy) – metoda laserowej korekcji wzroku praktykowana od 1987 roku. Dobrze sprawdza się w przypadku niwelowania niewielkich wad refrakcji,
• Trans PRK (transepithelial photorefractive keratectomy) – modyfikacja metody PRK, jest to bezdotykowa metoda laserowej korekcji wzroku,
• EBK – metoda powierzchownej korekcji wzroku stosowana w przypadku wady do 3 D. EBK może być wykonana także u osób z cienką rogówką. Natomiast technika ta nie jest przeprowadzana u Pacjentów z głębokimi wadami wzroku,
• FemtoLASIK – metoda głęboka, bardzo precyzyjna, koryguje m.in. wysoką krótkowzroczność, występującą również z astygmatyzmem do 6 dioptrii,
• Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – metoda przeprowadzana przy zastosowaniu lasera femtosekundowego. Dostępna tylko w renomowanych klinikach okulistycznych. SMILE umożliwia korygowanie krótkowzroczności do -10 D i astygmatyzmu krótkowzroczny do -3 lub -5 D, tj. wysokich wad wzroku.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku
Warto podkreślić, że czas stabilizacji wzroku po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest kwestią indywidualną. U części Pacjentów, którzy poddają się laserowej korekcji wzroku, pojawiają się uciążliwe skutki uboczne, typu.: zwiększona wrażliwość na światło, nadmierne łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie lub uczucie obecności ciała obcego w oku.
Należy zaznaczyć, że nie są to niepokojące objawy i zwykle mijają one samoistnie po kilku godzinach od zabiegu.
Jeśli chodzi o zalecenia pozabiegowe, przez miesiąc po laserowej korekty wzroku nie powinieneś wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego. Niewskazane jest też:
• uczęszczanie na basen,
• korzystanie z sauny,
• opalanie w solarium,
• ekspozycja na promienie słoneczne,
• przecieranie oczu,
• mocne zaciskanie powiek.
W ramach zaleceń należy również chronić oczy przed kontaktem z mydłem, szamponem podczas kąpieli oraz wykonywanie makijażu przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. W miarę możliwości, w trosce o zdrowie oczu powinno się unikać zadymionych i zapylonych pomieszczeń. Pozostałe zalecenia pozabiegowe poznasz podczas wizyty kwalifikującej do laserowej korekcji wzroku. Miej świadomość, że przestrzeganie wszystkich zaleceń ma wpływ na efekty procedury zabiegowej.

Przeciwwskazania laserowej korekcji wzroku
Oto najczęściej występujące przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku, które powinien znać każdy Pacjent:

• nieodpowiedni wiek,
• niestabilna wada wzroku,
• zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby degeneracyjne siatkówki,
• głębokie niedowidzenie,
• jednooczność,
• zespół suchego oka,
• jaskra,
• stożek rogówki,
• choroby autoimmunologiczne i osłabiony układ odpornościowy.
Podsumowując, jaka metoda laserowej korekcji wzroku jest najskuteczniejsza? Nie da się jednocześnie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od Twojej wady wzroku oraz stanu zdrowia.

Źródła:
[dostęp: 16.03.2024 r.]
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
432
Tak
43%
Nie
49%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Uwielbiam wracać do Jeleniej Góry
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 29 kwietnia 2024
 
Jelonka wczoraj
Z Wielkiej Izery została tylko Chatka Górzystów
 
112
73 mandaty w jeden wieczór
 
Aktualności
Półmaraton Jeleniogórski 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group