Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 7540
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Udany powrót tramwaju

Środa, 26 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 26 lipca 2006, 10:34
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Udany powrót tramwaju
Fot. Arkadiusz Piekarz, K. Piotrowski
Szynowy pojazd, który ubarwia jeleniogórską starówkę, stoi już na niej ponad rok. Wpisał się w krajobraz placu Ratuszowego, choć turyści mówią, że szkoda, iż nie jeździ.

Pojazd pochodzi z Poznania i jest identyczny jak te, które do kwietnia 1969 roku jeździły po stolicy Karkonoszy. To chorzowski 5N z Konstalu, który pod koniec lat 50-tych zastąpił wyeksploatowane poniemieckie pojazdy.

Na pomysł postawienia tramwaju-kiosku wpadł Cezariusz Wiklik, który w ten sposób chciał przypomnieć młodszym jeleniogórzanom i turystom fakt, że komunikacja szynowa przez długie lata w Jeleniej Górze funkcjonowała.

Łatwo nie było. Konieczne okazało się wmontowanie torów w nawierzchnię placu i uzyskanie wielu pozwoleń. Trzeba było także tramwaj przywieźć ze stolicy Wielkopolski. Jak mówił C. Wiklik, pod niektórymi wiaduktami pojazd załadowany na lawetę nie mieścił się. – Kierowca ciężarówki musiał spuszczać powietrze z kół, a potem je pompować.

Tramwaj pamiątka został wyremontowany przez fachowców z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, którzy uczynili z niego niemal muzealne cacko.
Tramwaj ważący kilka ton został wwieziony na plac Ratuszowy i ustawiony na szynach 28 czerwca ubiegłego roku. Konieczne do tego były dwa dźwigi.
Sam moment wjazdu i montażu utrwalił na zdjęciach Kazimierz Piotrowski.

Stanął z aparatem o poranku przy ulicy Grodzkiej.
– Podeszła do mnie jakaś pani, która wyszła na spacer z psem. Zapytała: na co czekam. Odpowiedziałem, że na tramwaj. Popatrzyła na mnie, jak na wariata. Za chwilę zobaczyła i uwierzyła – wspomina pan Kazimierz.

Tramwaj, pomalowany w celowo zaprojektowane graffiti, nazwano Przystanek Ratusz. Można w nim kupić widokówki, znaczki pocztowe i pamiątki z Jeleniej Góry. I powspominać dawne, tramwajowe czasy, kiedy to niemal w tym samym miejscu przejeżdżał tramwaj z Cieplic w kierunku dworca głównego.
– Pojazd często odwiedzają zagraniczni turyści, bo jest miejsce, gdzie można nabyć dwujęzyczne mapy. Miłą wizytą były także odwiedziny pani z synem, która koniecznie – choć był już wieczór – chciała materiały o Jeleniej Górze, których nie mogła o tej porze gdzie indziej dostać – mówi C. Wiklik.

Uważa, że przez rok tramwaj sprawdził się, choć ten sezon jest mniej udany ze względu na upały.

Miłośnicy komunikacji tramwajowej mogą zobaczyć podobne pojazdy przy zajezdni MZK oraz na dawnym przystanku „Pod skałką” w Podgórzynie. Pierwszy z nich pochodzi z Elbląga, drugi – z Bydgoszczy. Wycofane z eksploatacji w 1969 roku tramwaje jeleniogórskie trafiły w większości do Łodzi, gdzie – do dziś – istnieje taki sam, jak w stolicy Karkonoszy, wąskotorowy układ szyn.

Pomysły na odbudowę sieci tramwajowej w Jeleniej Górze, poruszane jeszcze kilka lat temu, dziś są niemal nie do zrealizowania. Choć wariant wykorzystania torowiska łączącego Jelenią Górę, Cieplice i Sobieszów (dalej do Szklarskiej Poręby), jako torów, po których mogłyby poruszać się wagony szybkiej tramwajowej komunikacji miejskiej, nadal można brać pod uwagę.

<b> Stojące tramwaje </b>
Dawne tramwaje ustawione w miastach, gdzie była lub jeszcze jest miejska komunikacja szynowa, stoją w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu oraz Słupsku. W Toruniu urządzono tam kawiarnię, w Słupsku – kwiaciarnię. W Gorzowie – kiosk z pamiątkami.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
492
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group