Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 8839
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Uroczystości nad Nysą Łużycką

Poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 20:46
Autor: PAP
Naród winien swemu wojsku nagrodę i poważanie za to, iż poświęca się jedynie dla jego obrony - powiedział, cytując słowa konstytucji 3 maja, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński w Zgorzelcu podczas uroczystych obchodów 60. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej.

- Te zgorzeleckie żołnierskie groby wyznaczają zachodnie szańce naszej Ojczyzny. Pieczętują polskie prawo do tych ziem. Są "wartowniczymi posterunkami" strzegącymi rubieży Rzeczpospolitej, miarą wkładu Polaków w zwycięstwo nad okupantem - podkreślił Szmajdziński w czasie uroczystego apelu poległych na cmentarzu żołnierzy II armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu.

- Zgodnie z piękną polską tradycją, przybyliśmy pokłonić się wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność i suwerenność. To o takich jak oni układano pieśni: "Runęli przez ogień, straceńcy, niejeden z nich dostał i padł, jak ci z Samosierry szaleńcy, jak ci spod Rokitny sprzed lat". Spoczywający na tym cmentarzu żołnierze nie byli szaleńcami. Walczyli na polskiej ziemi. Z najeźdźcą. O wolność własnego kraju - powiedział Szmajdziński.

W czasie uroczystości odmówiono modlitwy ekumeniczne w intencji uczestników tamtych wydarzeń - poległych w walkach i tych, którzy przeżyli.

Po odczytaniu apelu poległych oddano salwę honorową i odegrano sygnał "Hasło Wojska Polskiego". W niebo pofrunęły gołębie symbolizujące pokój. Przed obeliskiem złożono wieńce.

W uroczystości uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz mieszkańcy Zgorzelca.

16 kwietnia 1945 roku II armia Wojska Polskiego i I korpus Pancerny forsowały Nysę Łużycką; w dniach od 21 do 28 kwietnia stoczyły w rejonie Budziszyna bitwę z silnymi niemieckimi jednostkami pancernymi; od 7 do 11 maja uczestniczyły w operacji praskiej docierając do Mielnika nad Łabą.

Forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej było ostatnią wielką i nadzwyczaj zaciętą bitwą II wojny światowej w Europie przed zdobyciem Berlina. Podczas samej tylko operacji w Siekierkach zginęło blisko 2 tys. polskich żołnierzy. Na pamiątkę tamtych wydarzeń ustanowione zostało święto "Dzień Sapera".

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
511
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group