Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 11580
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wędrówką życie jest człowieka. Czwarty wymiar Jana Owczarka

Czwartek, 15 grudnia 2011, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 16 grudnia 2011, 8:05
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wędrówką życie jest człowieka. Czwarty wymiar Jana Owczarka
Fot. RED
Znany z twórczości poetyckiej Jan Owczarek, polonista, krajoznawca i przewodnik, dał się poznać jako prozator. Kto jednak myśli, że jego zbiór opowiadań „Syberiada” tyczy tematyki syberyjskiej, rozczaruje się. Autor bowiem opisuje polskie góry ubarwiając swą refleksję obrazem z lat młodzieńczych eskapad.

Promocji najnowszej książki Jana Owczarka poświęcone było wczorajsze spotkanie Jeleniogórskiego Klubu Literackiego w Książnicy Karkonoskiej. Autor podkreślił swoją fascynację prozą Bruno Szulca i Edwarda Stachury. – Wędrówką życie jest człowieka – to motto zbioru. – Navigare necesse est. Żeglowanie jest koniecznością – powiedział J. Owczarek nawiązując do swojej pasji poznawania świata poprzez wędrówki, głównie po górach, ale nie tylko. Dodajmy, że J. Owczarek jest przewodnikiem sudeckim i Sudety zna jak własną kieszeń. Nie są mu także obce Bieszczady.

W „Syberiadzie” J. Owczarek zamieścił opowiadania, które – w istocie – udanie łączą tchnienie prozy poetyckiej Brunona Szulca z onirycznym realizmem Edwarda Stachury. Do tego niepowtarzalny styl samego autora, znanego z kilku tomików wierszy. Narrator opisuje naturę gór i człowieka językiem giętkim, niczym psalmista wysławiając na swój sposób dzieło Stworzyciela. – Nie ukrywam, że te opowieści mają wymiar mistyczny – wyjaśnił autor.

Nie brakuje tam symboliki, odniesień ewangelicznych zręcznie wplecionych w szarość codzienności, która dzięki talentowi Jana Owczarka zyskuje nowy wymiar. Autor maluje słowem trójwymiarowe obrazy rozbudzając swą narracją nie tylko wrażenia wzrokowe, lecz także węchowe i słuchowe. – Bruno Szulc zafascynował mnie metaforami i nimi zbudowałem wiele obrazów. To nieczęsto wykorzystywany w prozie trop, a warto z niego korzystać, byle bez przesady – powiedział Jan Owczarek.

Sporo emocji wśród zebranych wzbudził tytuł, który sugeruje, że książka tyczy Syberii i spraw z nią związanych. – O ile treść książki jest fascynująca, o tyle tytuł – kontrowersyjny – zauważyła Elżbieta Kotlarska, prezes Jeleniogórskiego Klubu Literackiego. Jan Owczarek odparł, że tytuł jest analogią do „Siekierezady” Stachury i nie ma nic wspólnego z Syberią poza porównaniem nagłych opadów śniegu w Karkonoszach do warunków pogodowych w tamtej części Rosji.

– To opowiadania głównie z lat 80. XX wieku. Dziś bym tak nie napisał, ale warto wrócić do tamtych tekstów, tym bardziej, że wynikają z konkretnych doświadczeń i przeżyć, a nie są jedynie tworem wyobraźni – podsumował autor.
Gośćmi spotkania byli, miedzy innymi, uczniowie Jana Owczarka, który naucza języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Gratulując swemu panu profesorowi wręczyli mu symboliczną różę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
579
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michala
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group