Sobota, 8 czerwca
Imieniny: Maksyma, Seweryna
Czytających: 6849
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zimowa laba jeszcze nie dla naszych

Wtorek, 19 stycznia 2010, 9:08
Aktualizacja: 9:08
Autor: Angela
REGION: Zimowa laba jeszcze nie dla naszych
Fot. .....
Dzieci i młodzież z województw, w których trwają ferie zimowe, są na ziemi jeleniogórskiej, aby wypoczywać i nacieszyć się urokami gór. Nad tym, aby wszyscy zdrowi wrócili do domów czuwa sanepid.

Ferie zimowe wczoraj rozpoczęły się w pięciu województwach: Wielkopolskim, Małopolskim, Lubuskim, Kujawsko-Pomorskim i Świętokrzyskim. W pozostałych regionach kraju będą się odbywały w trzech dwutygodniowych turach. Młodzi jeleniogórzanie od nauki zaczną odpoczywać od 1 lutego br.

Tymczasem w regionie jeleniogórskim ferie spędzi około 3,5 tys. przyjezdnych dziewcząt i chłopców. Będą one uczestniczyły w koloniach zorganizowanych co najmniej w 62 placówkach, które zostały zakwalifikowane do prowadzenie tego typu wypoczynku nieletnich. Obecnie swoją działalność już rozpoczęło 20 z nich, pod ich dachem mieszka 1200 uczniów.

Tych placówek będzie zdecydowanie więcej, ponieważ w dalszym ciągu napływają do nas wnioski o wydanie kwalifikacji na prowadzenie kolonii – mówi Beata Olszewska-Szybałdin ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze. Głównie są to placówki w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Podgórzynie, Jeleniej Górze i Janowicach Wielkich.

Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym każda placówka po wydanie kwalifikacji na prowadzenie kolonii musi złożyć wniosek co najmniej dwa tygodnie przez rozpoczęciem działalności. Wówczas pracownicy stacji sanitarno – epidemiologicznej kontrolują obiekt przed jego otwarciem, a następnie wydają dokument. Kontrole powtarzane są również podczas pobytu dzieci. – Rozpoczną się z początkiem przyszłego tygodnia – mówi Ewa Czyżewska, dyrektor jeleniogórskiego sanepidu.

Na co sanepid zwróci szczególną uwagę przy kontrolach? Przede wszystkim na szeroko pojęte bezpieczeństwo uczestników kolonii. Pod lupę pójdą wszystkie sprzęty, w tym ilość łóżek, szafek nocnych, szaf, krzeseł, stolików i innych. Pracownicy sprawdzą też zagęszczenie uczniów w pokojach, gdzie zgodnie z przepisami na każde dziecko musi przypadać nie mniej niż trzy metry kw.

Prześwietlone zostaną też pomieszczenia sanitarne, gdzie sprawdzona zostanie dostępność ciepłej i zimnej wody, mydła, papieru toaletowego, szafek na przybory, wieszaków na ręczniki czy mat antypoślizgowych. Zwrócą również uwagę na to, czy okna na wyższych kondygnacjach są na tyle zabezpieczone by przy wychyleniu się z nich dziecka nie doszło do wypadku.

W przypadku pojawienia się nieprawidłowości, właściciel obiektu zostanie ukarany mandatem. W skrajnych sytuacjach obiekt może zostać zamknięty.

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
485
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Aktualności
Karkonoski Park Narodowy Liderem Dostępności
 
Kilometry
Czy piesi mogą chodzić po jezdni?
 
Aktualności
Manewry na S3
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group