Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8799
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowary węglem i tkactwem stały

Sobota, 11 maja 2024, 17:20
Autor: Katarzyna Morańda
Kowary: Kowary węglem i tkactwem stały
Fot. www.fotopolska.eu
Historia Kowar to przede wszystkim historia górnictwa, sięgająca aż do 1148 roku, kiedy to górniczy specjalista Walon Wawrzyniec odkrył w tym miejscu złoża żelaza. Miasto zyskało prawa miejskie w 1513 roku, co potwierdziło jego znaczenie jako centrum przemysłu górniczego na Dolnym Śląsku. Pomimo przemian po wojnach światowych i rozwinięcia się przemysłu włókienniczego, Kowary wciąż żyją swoją bogatą historią, udokumentowaną w licznych miejscach kultury dostępnych dla turystów.

Początki miasta

Historia Kowar łączy się głównie z górnictwem rud żelaza i kowalstwem. W 1148 roku gwarek Walon Wawrzyniec Angelus odkrył na zboczu Góry Rudnik złoża rudy żelaza, co zapoczątkowało historię miasta. W odpowiedzi na to odkrycie, za poleceniem księcia Bolesława Kędzierzawego, w 1158 roku powstała osada. Rozpoczęto eksploatację rudy, produkcję żelaza i różnych wyrobów metalowych.

Stal z Kowar w Warszawie

W 1513 roku Kowary uzyskały prawa miejskie, nadane przez króla Władysława Jagiellończyka. Już wcześniej, w 1454 roku, używano pieczęci z herbem przedstawiającym skaczącego konia z młotem kowalskim i napisem "Sigillum Smedborgensis". Po nadaniu praw miejskich używano pieczęci z napisem "Sigillum Civitatis Metallicae 1525". W XVI wieku Kowary były jednym z głównych centrów przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku, eksportując dużo żelaza wgłąb Polski.

Rekordowy rok 1558 przyniósł eksport aż 1500 cetnarów żelaza do Polski. Nawet część konstrukcji pierwszego mostu warszawskiego wykorzystała kowarską stal.

Wojny sieją zniszczenia

Wojna trzydziestoletnia przyniosła jednak zniszczenia i spowolnienie rozwoju, a w mieście rozpoczął się okres rozwoju tkactwa.

W 1742 roku, w wyniku wojny prusko-austriackiej, Kowary przeszły pod panowanie Prus. Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku podejmowano próby wznowienia górnictwa, ale głównym źródłem utrzymania ludności stało się już włókiennictwo. Dopiero w 1856 roku uruchomiono kopalnię magnetytu "Bergfreiheit", która z przerwami działała do 1962 roku.

Aż 6 obozów pracy było w Kowarach!

Po pierwszej wojnie światowej kontynuowano wydobycie rud żelaza (magnetytu) w Kowarach, co było związane z zapotrzebowaniem na surowce do rozwijającego się przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. W latach 1936-1944 rozpoczęto także wydobycie rudy uranu, co było efektem zapotrzebowania na ten surowiec w okresie II wojny światowej. W tym czasie na terenie miasta znajdowało się sześć niemieckich nazistowskich obozów pracy przymusowej.

Ludność wysiedlona

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Kowary przypadły Polsce, a niemiecką ludność wysiedlono, zastępując ją polskimi przesiedleńcami, m.in. z Kresów Wschodnich. Po tym okresie wznowiono wydobycie rud uranu, jednak proces ten był owiany tajemnicą i ściśle strzeżony. Oficjalnie istniała tylko kopalnia rud żelaza, choć faktycznie prowadzono także wydobycie uranu. Budowano nowe sztolnie i szyby wydobywcze, a surowiec ten wykorzystywano głównie dla potrzeb radzieckiej atomistyki w latach 40. i 50. XX wieku.

Zakłady R-1 lepsze od 500 +

Po II wojnie światowej miasto rozwijało się głównie dzięki działalności Zakładów Przemysłowych R-1, związanym z wydobyciem uranu, oraz przemysłowi włókienniczemu, który produkował płótna lniane i słynne dywany. To doprowadziło do znacznego wzrostu populacji z około 4 tys. mieszkańców do 12,5 tys. mieszkańców po wojnie.

Przyłączyli Krzaczynę

W 1960 roku do Kowar została włączona wieś Krzaczyna ze zniesionej gromady Ścięgny.

Obok tajnej produkcji, w Kowarach działał także "normalny" przemysł, obejmujący sektory wydobywczy, maszynowy (jak Fabryka Maszyn Kowary) oraz włókienniczy (produkcja dywanów). W 1986 roku miasto straciło ruch pasażerski kolejowy, a w 2005 roku zamknięto także przewozy towarowe.

Okres włókienniczy

Fabryka Dywanów w Kowarach rozpoczęła działalność w połowie XIX wieku, a w 1854 roku miejscowi tkacze przeszli szkolenie w Smyrnie, co umożliwiło produkcję dywanów poprzez wiązanie węzełków na drewnianych krosnach.

Okres 1906-1912 to czas, w którym firma zdobyła nowe krosna, co pozwoliło na tkanie dywanów z bogatą gamą 64 kolorów wełny. W latach 30. firma odnosiła ogromne sukcesy, osiągając wysoką wydajność produkcji. Eksportowała swoje wyroby na szeroką skalę, docierając nie tylko do Niemiec, ale także do Skandynawii i Ameryki Południowej.

Eksport na rynek byłego Związku Radzieckiego trwał aż do lat 80. Po II wojnie światowej fabryka przekształciła się w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a późniejsze zmiany doprowadziły do redukcji kosztów, zwłaszcza związanych z wynagrodzeniami pracowników. W 2009 roku fabrykę zamknięto.

Miejsca, które pomogą lepiej poznać historię miasta

W Kowarach znajduje się wiele miejsc, które pozwalają lepiej poznać historię tego miasta.

Przy ul. Jagiellończyka działa Skansen Górnictwa, prezentujący tradycje górnicze poprzez eksponaty starych urządzeń kopalnianych. W odrestaurowanej kamieniczce na ul. Górniczej mieści się Dom Tradycji Miasta, gdzie możemy zobaczyć zbiór pocztówek związanych z historią Kowar, kącik górniczy i alegorie zawodów na elewacji. Muzeum Sentymentów, umieszczone w budynku dawnej Fabryki Dywanów, przenosi nas w przeszłość, prezentując przedmioty i artefakty z minionej epoki.

Podziemne trasy turystyczne to kolejna atrakcja - "Kopalnia Podgórze" oraz "Sztolnie Kowary". Pierwsza to podróż przez wyrobiska dawnej kopalni, gdzie można poznać historię górnictwa w Kowarach, od wydobycia kruszców po tajną działalność zakładów przemysłowych. Druga trasa, "Sztolnie Kowary", to fascynująca podróż przez wnętrze góry Sulica, ukazująca historię poszukiwań surowców i wydobycia rudy żelaza oraz uranowych rud.

Te miejsca nie tylko są atrakcjami turystycznymi, ale także pozwalają lepiej poznać historię i tradycje Kowar oraz bogactwo ich dziedzictwa przemysłowego i górniczego...

Twoja reakcja na artykuł?

63
85%
Cieszy
3
4%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
2
3%
Złości
4
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
497
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
 
Jelonka wczoraj
Cieplice – zaczęło się od jelenia
 
112
Zderzenie na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group